Świadectwo charakterystyki energetycznej? Kto musi je mieć?

Świadectwa charakterystyki energetycznej to urzędowe dokumenty, których rolą jest informowanie o efektywności energetycznej danego budynku. Dokumentacja ta może obejmować część lub całość budynku. W naszym kraju certyfikat energetyczny nie jest czymś nowym. Do tej pory jednak nie wpływał zbytnio na rynek nieruchomości. Obecnie musi go mieć wielu inwestorów, a także właścicieli i zarządców nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej.

Świadectwa energetyczne

Urzędowe dokumenty, jakimi są świadectwa charakterystyki energetycznej szczecin, w rodzimych unormowaniach prawnych pojawiły się w 2009 roku. Polska w tym czasie musiała wdrożyć dyrektywę 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 roku.

Pod względem prawnym dokument ten musi być wystawiony na odpowiednim formularzu. Nie jest to dokument wydawany na stałe. Paszport energetyczny obowiązuje przez 10 lat. Trzeba go odnowić w stosownym terminie. Jeśli jednak po wystawieniu certyfikatu energetycznego wykonano istotne zalecenia, które mogą zmienić charakterystykę energetyczną obiektu, to wówczas trzeba ponownie zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego.

Jakie dane zawiera charakterystyka energetyczna Szczecin?

Certyfikat energetyczny przede wszystkim musi uwzględniać wszelkie informacje na temat zużycia energii w całości lub w części budynku. Ujęte w nim będą dane dotyczące emisji dwutlenku węgla. W dokumencie pojawią się zalecenia, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej. Mogą również zostać wpisane objaśnienia do zaleceń, a także inne ważne inne informacje.

Jaki cel mają świadectwa charakterystyki energetycznej Szczecin?

Najważniejszym celem jest promocja wśród zarządców i właścicieli nieruchomości rozwiązań, jakie przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej budynków. Można powiedzieć, że nie wszyscy są ekspertami od tego typu analiz, przez co nie każdy musi sobie zdawać sprawę z istnienia możliwości, które poprawią energetyczną efektywność domów, mieszkań lub lokali użytkowych.

Ten dokument można traktować jako cenną lekcję o oszczędzaniu na kosztach energii elektrycznej i kosztach ogrzewania budynków za pomocą dowolnego systemu grzewczego. Certyfikat energetyczny działa na korzyść środowiska naturalnego. Powszechnie uznaje się go za poważny krok do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych nie tylko w skali krajowej, ale i globalnej.

Certyfikaty energetyczne jako ochrona dla kupców i najemców

Świadectwo charakterystyki energetycznej chroni potencjalnych kupców i najemców przed nieprawdziwymi informacjami, jakie dotyczą kosztów eksploatacji lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Niektórzy sprzedający mają skłonność do pokazywania tych kosztów w sposób sugerujący, że jest to transakcja marzeń i że nic lepszego w tej cenie już się nie da kupić lub wynająć.

Sporo klientów wierzy na słowo i nie prosi o okazanie rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie. Naiwność może wbić ich w koszty, których nie będą w stanie ponieść. Te koszty może nie będą niemożliwe do uniesienia, ale z pewnością mogą mieć negatywny wpływ na budżet w gospodarstwie domowym.

Ludzie nie chcą wydawać większości zarobionych pieniędzy na opłaty związane z utrzymaniem mieszkania. Mając przed sobą świadectwo energetyczne mieszkania Szczecin lub świadectwo energetyczne dom szczecin, od razu zauważą, czy warto wynająć, lub nabyć daną nieruchomość.

Świadectwo charakterystyki energetycznej Szczecin pomocne w przetrwaniu kryzysu energetycznego

Kryzys energetyczny był zaskoczeniem dla wszystkich. To zjawisko wydawało się po prostu fikcją. Jeszcze jesienią 2022 roku była mowa o wyłączeniach. Ludzie zaczęli zaopatrywać się między innymi w generatory prądu. Na szczęście nie doszło do sytuacji znanych w epoce PRL.

Projektowana charakterystyka energetyczna Szczecin wykryje wszystkie nieprawidłowości w budynku, które obniżają jego energooszczędność. Może tu chodzić na przykład o likwidację ubytków tynkarskich, docieplenie ścian za pomocą wełny mineralnej lub styropianu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę systemu oświetleniowego.

Certyfikat energetyczny szczecin – kto musi go mieć?

Obecnie w mediach można zauważyć panikę powiązaną z obowiązkiem posiadania certyfikatów energetycznych. Konsumenci obciążeni szalejącą inflacją i wzrostem kosztów życia obawiają się, że nowy obowiązek może być dla nich zbyt uciążliwy. Pojawiają się kombinacje związane ze sztucznym tworzeniem miejsc kultu religijnego. Niektórzy myślą, że jak powieszą na klatce schodowej dewocjonalia, z automatu ominą konieczność zamówienia tego dokumentu.

Tymczasem liczy się fakt, że z dniem 28 kwietnia 2023 roku wchodzi w życie zmiana, ale nie powinna ona wywoływać aż takiego chaosu. Zobowiązywać będzie ona inwestorów do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do informacji o zakończeniu budowy. Dokument ten będzie niezbędny w momencie składania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku.

Nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu przy inwestycjach, których powierzchnia mieszkalna nie przekracza 70 m2. Warunkiem jest użytkowanie domu lub mieszkania na własne cele mieszkaniowe lub użytkowe. Certyfikat energetyczny dotyczy również osób, które chcą sprzedać nieruchomość lub ją wynająć.

Pozostałe artykuły

Udostępnij w mediach