Świadectwo energetyczne a odbiór nowego budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) jest również wymagane przy odbiorze nowego budynku. Właściciel lub inwestor budowlany przedstawia SCE podczas odbioru budynku.

Na etapie projektowania budynku przygotowuje się projektowaną charakterystykę energetyczną. Może ją wykonać osoba z takimi samymi kwalifikacjami jak certyfikator wykonujący świadectwa energetyczne. Po zakończeniu budowy, rzeczoznawca do spraw energetycznych przeprowadzi kontrolę i sporządzi ostateczne SCE. Na jego podstawie wydaje się pozwolenie na użytkowanie budynku.

Świadectwo energetyczne dla nowego budynku jest ważne przez 10 lat. Jeżeli w trakcie tego okresu nie wykonano żadnych istotnych modernizacji budynku, która mogłaby wpłynąć na jego charakterystykę energetyczną. W takim przypadku konieczne jest zaktualizowanie SCE.

Właściciele nowych budynków powinni upewnić się, że mają aktualne i ważne świadectwo charakterystyki energetycznej przed przystąpieniem do użytkowania budynku. Można skontaktować się z osobą ds. certyfikatów energetycznych, który przeprowadzi kontrolę i sporządzi świadectwo energetyczne dla nowego budynku.

Pozostałe artykuły

Udostępnij w mediach

Call Now Button