Świadectwo energetyczne Szczecin: co to jest?

Świadectwo energetyczne Szczecin jest dokumentem, który informuje o efektywności energetycznej budynku. Może obejmować cały budynek lub jego wybraną część. W Polsce paszport energetyczny nie jest nowym zjawiskiem. Obecnie jednak musi go posiadać więcej właścicieli lub zarządców nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, czym jest świadectwo energetyczne.

Świadectwo energetyczne w Polsce

Jeśli chodzi o dokument, jakim jest certyfikat energetyczny Szczecin, to w polskich regulacjach prawnych pojawił się on już w 2009 roku. Polska w tym czasie wdrożyła dyrektywę 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 rok. Paszport energetyczny ma ściśle określoną pod względem prawnym formułę. Jest wydawany na 10 lat. Obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości jest dopilnowanie terminu, w którym można go odnowić. Jeśli po wystawieniu tego świadectwa zostały wykonane zalecenia, które mają wpływ na charakterystykę energetyczną budynku, to wówczas trzeba zlecić sporządzenie nowego certyfikatu.

Co musi zawierać świadectwo energetyczne szczecin?

Certyfikat energetyczny musi zawierać informacje na temat zużycia energii w budynku. Uwzględniać też będzie dane na temat emisji dwutlenku węgla. W dokumencie znajdować się będą również zalecenia, które poprawią efektywność energetyczną. Mogą pojawić się objaśnienia do zaleceń oraz inne informacje.

Jaki cel ma charakterystyka energetyczna Szczecin?

Największym celem certyfikatu energetycznego jest promowanie wśród zarządców i właścicieli nieruchomości postawy zmierzającej do poprawy efektywności energetycznej budynków. Dodatkowo chodzi o oszczędzanie na kosztach energii elektrycznej i ogrzewania budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej to ukłon w stronę środowiska naturalnego. Może przyczynić się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Poza tym świadectwo energetyczne Szczecin może ochronić potencjalnych kupców i najemców przed zafałszowanymi danymi na temat kosztów eksploatacji lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Chodzi o to, że niektórzy sprzedający mają tendencję do stosowania niezbyt etycznych chwytów marketingowych. Mogą zapewniać, że nieruchomość jest tania w ogrzewaniu, co kłóci się ze stanem faktycznym.

Nie każdy klient domaga się wglądu do rachunków za prąd i ogrzewanie. Takie faktury mogą być też mylące, gdy dom lub mieszkanie przez długi czas było puste. Wówczas klient zobaczy na rachunku symboliczne kwoty. Z czasem może poczuć się rozczarowany i oszukany. Każdy przecież wie, na jakie opłaty może sobie pozwolić. Przekroczenie budżetu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, może taką osobę wpędzić w zadłużenie. Świadectwo charakterystyki energetycznej szczecin pomaga zatem w podejmowaniu świadomych decyzji w związku z planowanym zakupem lub najmem danej nieruchomości.

Co ważne dla osób prowadzących ekologiczny styl życia, to taki paszport zawiera wskazówki, które mogą przyspieszyć proces wymiany systemu grzewczego na najbardziej przyjazny dla przyrody.

Świadectwo energetyczne sposobem na przetrwanie kryzysu energetycznego

Świadectwo energetyczne na dom lub na mieszkanie to skuteczna metoda na właściwą reakcję na zagrożenia, jakie niesie ze sobą kryzys energetyczny. Co prawda jeszcze jakiś czas temu takie hasło było dosłownie absurdem, ale od 2022 roku niestety jest faktem, z którym męczyć się musi wiele gospodarstw domowych.

Projektowana charakterystyka energetyczna Szczecin może uratować wiele mieszkań i domów przed błędnymi lub pozornymi działaniami, które w rzeczy samej nie ograniczają kosztów zużycia energii. W tym przypadku faktycznie przyda się profesjonalista, który rzetelnie określi, co spowoduje możliwość wdrożenia oszczędności. Konsumenci zazwyczaj bazują na reklamie producentów AGD i wymieniają wszystko, co się da, na energooszczędne produkty nowej generacji.

Zalecenia jak najbardziej mogą dotyczyć konieczności wymiany oświetlenia. To mogą jednak być niezbyt istotne detale. Najczęściej może chodzić o nieszczelne okna i drzwi, konieczność docieplenia ściany (z podaniem jakim materiałem i w jakiej grubości). Są to wydatki, które prędzej czy później się zwrócą, a poza tym podniosą domownikom lub pracownikom komfort życia i pracy.

Świadectwo charakterystyki energetycznej szczecin – kto musi mieć?

Chociaż charakterystyka energetyczna Szczecin nie jest sama w sobie nowym zjawiskiem, budzi powszechną panikę i chaos. Dochodzi do sytuacji, w których ludzie chcą na terenie swoich nieruchomości stawiać kapliczki, by udowodnić, że jest to miejsce kultu.

Nagłe zainteresowanie sposobami na uchylanie się od obowiązku posiadania świadectwa energetycznego być może wynika z tego, że nie wszyscy wiedzą o tym, że dokument ten jest obowiązkowy dla osób, które chcą wynajmować lub sprzedać swoją nieruchomość. Obowiązek ten w ogóle nie dotyczy osób, które sami korzystają z domów i mieszkań.

Zmiana przepisów dotycząca certyfikatów energetycznych

Z dniem 28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie zmiana, która zobowiązywać będzie inwestorów do dostarczenia świadectwa charakterystyki energetycznej do informacji o zakończeniu budowy. Dokument ten trzeba też złożyć razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku.

Nie trzeba będzie posiadać tego dokumentu przy inwestycjach, których powierzchnia mieszkalna nie jest większa niż 70 m2. Przy czym musi to być inwestycja zrealizowana na własny użytek.

charakterystyka energetyczna szczecin

Pozostałe artykuły

Udostępnij w mediach