Świadectwo energetyczne w 2023 – kto musi je mieć?

W 2023 roku obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej (SCE) dotyczy budynków, które właściciel wynajmuje lub chce sprzedać. Na stronie Ministerstwa znajdziemy szczegółowe informacje na temat SCE. Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek”. Czyli wtedy kiedy nie zamierzamy go sprzedawać ani wynajmować.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane jest przy budowie, sprzedaży, najmie lub dzierżawie budynku lub jego części. Dokument ten sporządza specjalista z uprawnieniami. SCE zawiera informacje dotyczące zużycia energii przez budynek oraz emisji dwutlenku węgla.

W przypadku budynków, które oddano do użytku przed 1 stycznia 2009 roku, SCE jest ważne przez 10 lat od daty sporządzenia. Natomiast dla budynków, które oddano do użytku po 1 stycznia 2009 roku, ważność świadectwa wynosi 10 lat lub do daty wprowadzenia zmian w charakterystyce energetycznej budynku.

W przypadku braku ważnego SCE, właściciela budynku można ukarać grzywną. Transakcję sprzedaży nieruchomości bez ważnego świadectwa można unieważnić. Umowa najmu lokalu lub mieszkania uznana za nieważną. Na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek posiadania ważnego SCE. Dlatego właściciele mieszkań, domów i lokali muszą przestrzegać obowiązku posiadania i aktualizowania świadectw charakterystyki energetycznej.

Pozostałe artykuły

Udostępnij w mediach